Venezuela – Mexic

Faza Grupelor Copa America

Analiza Meciului Venezuela vs Mexic

Analiza Statistică a Venezuelei:

Performanțele Venezuelei în Copa América au fost mixte până acum. În cel mai recent meci, au învins Ecuadorul cu 2-1, generând 1,6 xG și primind doar 0,9 xG, ceea ce indică o apărare solidă și atacuri eficiente. Echipa a încheiat meciul cu 65% posesie, sugerând o prezență dominantă.

Performanțele Jucătorilor:

• Salomón Rondón: Deși a înregistrat doar o pasă decisivă până acum, rolul său în atacuri este crucial. Cu 4,34 șuturi și 1,08 șuturi pe poartă la fiecare 90 de minute, este activ implicat în ofensivă.
  • Darwin Machís: Un gol și o pasă decisivă, cu 6 șuturi la fiecare 90 de minute, arată că este o amenințare la poartă.
  • Jhonder Cádiz: Cu un gol și 2 șuturi la fiecare 90 de minute, este și el o potențială amenințare.

În linia defensivă:

• Yordan Osorio și Nahuel Ferraresi au avut performanțe solide. Osorio are o precizie a paselor de 91,7%, în timp ce Ferraresi are 90,3%, ajutând la distribuirea mingii și apărare.

Analiza Statistică a Mexicului:

Performanțele Mexicului au arătat rezultate mixte. Au pierdut primele meciuri împotriva Uruguayului și Braziliei, dar au reușit să învingă Jamaica cu 1-0 în primul lor meci de Copa América. În acest meci, au generat 1,0 xG și au primit doar 0,5 xG, indicând o apărare strânsă dar de succes.

• Gerardo Arteaga: Ca fundaș, a marcat un gol și a contribuit la atacuri cu o precizie a paselor de 93,2%.
  • Julián Quiñones: Un gol și 4 șuturi la fiecare 90 de minute îl fac un jucător cheie în atacuri.
  • Luis Romo: O pasă decisivă și 2,95 șuturi la fiecare 90 de minute, participând activ ca mijlocaș ofensiv.

În apărare:

• Johan Vásquez și César Montes: Ambii oferă performanțe defensive stabile, cu o precizie a paselor ridicată și mai multe deposedări reușite.

Analiza Riscurilor și Sfaturi:

Sfaturi cu Risc Scăzut:

1. Venezuela câștigă mai mult de 3,5 cornere – Cu 65% posesie în meciurile anterioare, atacurile frecvente ale Venezuelei pot duce la cornere.
    • Nivel de Risc: Scăzut
  2. Peste 3,5 cartonașe galbene în meci – Apărarea Mexicului poate fi sub o mare presiune din partea lui Rondón și Machís, crescând probabilitatea cartonașelor galbene.

Sfaturi cu Risc Mediu:

1. Salomón Rondón marchează sau dă pasă decisivă – Pe baza statisticilor ofensive ale lui Rondón, există o mare probabilitate să contribuie direct la un gol.
    • Nivel de Risc: Mediu

Motivația Ambelor Echipe:

Pe baza analizei, o victorie este crucială pentru ambele echipe pentru a avansa. Victoria anterioară a Venezuelei oferă impuls, în timp ce Mexicul are nevoie de o victorie pentru a evita eliminarea din faza grupelor.

Rezumat:

Meciul dintre Venezuela și Mexic promite a fi o luptă echilibrată, cu Venezuela ușor favorizată pe baza statisticilor și formei jucătorilor. Sfaturile de mai sus sunt cu risc scăzut și mediu, luând în considerare forma actuală și motivația ambelor echipe.