Βενεζουέλα – Μεξικό

Φάση Ομίλων του Copa America

Ανάλυση του Αγώνα Βενεζουέλα εναντίον Μεξικό

Στατιστική Ανάλυση της Βενεζουέλας:

Η απόδοση της Βενεζουέλας στο Copa América ήταν μέχρι στιγμής μικτή. Στον τελευταίο τους αγώνα νίκησαν τον Ισημερινό με 2-1, δημιουργώντας 1,6 xG και παραχωρώντας μόνο 0,9 xG, υποδεικνύοντας ισχυρή άμυνα και αποτελεσματικές επιθέσεις. Η ομάδα ολοκλήρωσε τον αγώνα με 65% κατοχή, υποδεικνύοντας μια κυρίαρχη παρουσία.

Επιδόσεις Παικτών:

• Σαλομόν Ροντόν: Αν και έχει καταγράψει μόνο μία ασίστ μέχρι στιγμής, ο ρόλος του στις επιθέσεις είναι κρίσιμος. Με 4,34 σουτ και 1,08 σουτ στον στόχο ανά 90 λεπτά, συμμετέχει ενεργά στην επίθεση.
  • Ντάργουιν Μάχισ: Ένα γκολ και μία ασίστ, με 6 σουτ ανά 90 λεπτά, δείχνουν ότι είναι απειλή για το γκολ.
  • Χόντερ Κάδιθ: Με ένα γκολ και 2 σουτ ανά 90 λεπτά, είναι επίσης πιθανή απειλή.

Στην αμυντική γραμμή:

• Γιορντάν Οσόριο και Ναουέλ Φερράρεσι έχουν αποδώσει σταθερά. Ο Οσόριο έχει ακρίβεια πάσας 91,7%, ενώ ο Φερράρεσι έχει 90,3%, βοηθώντας στη διανομή της μπάλας και στην άμυνα.

Στατιστική Ανάλυση του Μεξικού:

Η απόδοση του Μεξικού έχει δείξει μικτά αποτελέσματα. Έχασαν τους πρώτους αγώνες τους απέναντι στην Ουρουγουάη και τη Βραζιλία, αλλά κατάφεραν να νικήσουν την Τζαμάικα με 1-0 στον πρώτο τους αγώνα στο Copa América. Σε αυτόν τον αγώνα, δημιούργησαν 1,0 xG ενώ παραχώρησαν μόνο 0,5 xG, υποδεικνύοντας σφιχτή αλλά επιτυχημένη άμυνα.

• Χεράρδο Αρτέγκα: Ως αμυντικός, σημείωσε ένα γκολ και συνέβαλε στις επιθέσεις με ακρίβεια πάσας 93,2%.
  • Χουλιάν Κινόνες: Ένα γκολ και 4 σουτ ανά 90 λεπτά τον καθιστούν βασικό παίκτη στις επιθέσεις.
  • Λουίς Ρόμο: Μία ασίστ και 2,95 σουτ ανά 90 λεπτά, συμμετέχοντας ενεργά ως επιθετικός μέσος.

Στην άμυνα:

• Χοάν Βάσκες και Σέσαρ Μοντές: Και οι δύο προσφέρουν σταθερές αμυντικές επιδόσεις, με υψηλή ακρίβεια πάσας και αρκετά επιτυχημένα τάκλιν.

Ανάλυση Κινδύνων και Συμβουλές:

Συμβουλές Χαμηλού Κινδύνου:

1. Η Βενεζουέλα κερδίζει περισσότερα από 3,5 κόρνερ – Με 65% κατοχή στα προηγούμενα ματς, οι συχνές επιθέσεις της Βενεζουέλας μπορούν να οδηγήσουν σε κόρνερ.
    • Επίπεδο Κινδύνου: Χαμηλό
  2. Περισσότερες από 3,5 κίτρινες κάρτες στον αγώνα – Η άμυνα του Μεξικού μπορεί να είναι υπό μεγάλη πίεση από τον Ροντόν και τον Μάχισ, αυξάνοντας την πιθανότητα κίτρινων καρτών.

Συμβουλές Μεσαίου Κινδύνου:

1. Ο Σαλομόν Ροντόν σκοράρει ή δίνει ασίστ – Με βάση τις επιθετικές στατιστικές του Ροντόν, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να συμβάλλει άμεσα σε ένα γκολ.
    • Επίπεδο Κινδύνου: Μέτριο

Κίνητρο και των Δύο Ομάδων:

Με βάση την ανάλυση, μια νίκη είναι κρίσιμη για να προχωρήσουν και οι δύο ομάδες. Η προηγούμενη νίκη της Βενεζουέλας παρέχει ώθηση, ενώ το Μεξικό χρειάζεται μια νίκη για να αποφύγει τον αποκλεισμό στη φάση των ομίλων.

Περίληψη:

Ο αγώνας μεταξύ της Βενεζουέλας και του Μεξικού υπόσχεται να είναι μια ισορροπημένη αναμέτρηση, με τη Βενεζουέλα να εμφανίζεται ελαφρώς πιο ευνοϊκή με βάση τις στατιστικές και τη φόρμα των παικτών. Οι παραπάνω συμβουλές είναι χαμηλού και μεσαίου κινδύνου, λαμβάνοντας υπόψη την τρέχουσα φόρμα και το κίνητρο και των δύο ομάδων.